تبلیغات
علمداران عشق - حجاب و پوشش در ایران باستان (قسمت اول)
دوشنبه 12 دی 1390

حجاب و پوشش در ایران باستان (قسمت اول)

   نوشته شده توسط: قاسم یزدی    نوع مطلب :حجاب و پوشش در ادیان دیگر ،

                                

 

گفتار اول :گو نه های مختلف پوشش تن و سر در پیش از تاریخ

انسان هزاران سال پیش ، انسانی بود که مانند سایر جانوران به صورت طفیلی می زیست و از آن چه طبیعت در دسترس او قرار داده بود معاش خود را تامین می کرد و باستان شناسان دوران اولیه زندگی را بنام دوره پالئولتیک[10]نام گذاری کرده اند در این دوران ظهور هنر هایی چون سفالگری به صورت ابتدایی ، نقاشی در غارها ، موسقی ، رقص مشهود است .

انسان های اولیه طبق آنچه که بر روی دیوار غارها منقوش است از رقص و حرکات موزون برای رام کردن عوامل طبیعی کمک می گرفتند و زیبا شدن به وسیله رنگ یکی از هنرهایی است که بشر اولیه تجربه کرده است و هم اکنون در میان قبایل وحشی آفریقایی و یا بومیان استرالیایی رواج دارد و خالکوبی و شکافتن پوست نیز برای دوام بیش تر زینت بدن و صورت مورد توجه بوده اگر چه قبلاً نوعی وحشی گری به شما می رفته هم اکنون در عصر متجدد در سراسر دنیا حتی در ایران اسلامی به این کار مبادرت می ورزند .برای زنان و مردان دوره ما این عمل علاوه بر زینت ، نوعی اصلاح عیوب صورت نیز می باشد منتهی برای انسان عصر حجر قدیم نوعی پوشش تزیینی تن بوده است .

از آثار بدست آمده در دوره نوسنگی که بین 10 تا 15 سال پیش از میلاد مسیح بوده است مجسمه الهه مادر است که بیانگر این است که انسان هنوز در بعضی از نواحی ایران در 6هزار سال پیش از میلاد ، تن پوشش نداشته است و نشانه فرهنگ مادر شاهی در ایران پیش از تاریخ است که زن را تا مقام الهه ارتقا می دادند و مجسمه های ونوس ، ایشتار ، آناهیتا ، مربوط به 8هزار تا 9هزار سال پیش مکشوف از تپه سراب کرمانشاه بدست آمده است یکی از آنها مجسمه زنی است که سر ندارد ارتفاع آن شش سانتیمتر است این مجسمه بدون تن پوش است و نشانگر این است که هنوز بشر در هزاره ششم تا هفتم ق.م نیازی به داشتن پوشش و لباس برای حفظ تن و بدن احساس نمی کرد و تنها هنگام رقص برای تزئین از الیاف بافته درختان یا خالکوبی و یا آویختن گردنبند به گردن استفاده می کرده است.در آثار ابتدائی تمدن های اولیه اقوام مختلف ایران مجسمه هایی از این قبیل « برهنه یا باتزیینات گردنبند و غیره » حتی تا سه هزارسال پ.م دیده می شود.  

از مهمترین کشفیات در این دوره دسته چاقویی است که در سیلک کاشان به دست آمده است . پروفسور گریشمن  در مورد دسته چاقوََ می نویسد " زیباترین قطعه ای که تاکنون کشف شده بدون شک دسته چاقویی است که انسان این عهد «نئولتیک» را نشان می دهد در حالی که شب کلاهی بر سر نهاده و لنگی بر کمربند به دور کمر بسته است[11]" قدمت آن طبق نظر آقای عیسی بهنام به 7هزار سال پیش نسبت داده اند.

در دوره از آثار بدست آمده استفاده می شود که زنان رقص را به عنوان عبادتی مقدس به تفریح می پرداختند و در نقوش بدست آمده ، مشاهده می شود که این زنان از تن پوش تنگ و چسبان « کیسه ای » استفاده می کرده اند که از پارچه بوده است و بر سر مردم عادی کلاه و عرق چین معمول بوده است اما خدایان ، شاخدار مانند نوعی عمامه است.

با توجه به آثار مکشوفه بدست می آید که باز در این دوره زنان خود را می پوشاندند و تنها با چند آثار در مورد حالت رقص و لباس چسبان نمی توان آن را به همه زنان در آن دوره اطلاق کرد.

 

 [1] -اعراف /26

[2]-تاریخ تمدن ویل دورانت « مشرق زمین گهواره تمدن » ص104

[3] - حجاب در ادِیان الهی ، ص 14 به نقل از ( المرأةو فلسفة التناسلیات ، ص 278 - ویل دورانت ، لذات فلسفه ، ص129.)

[4] - اعراف/ 26.

[5] - تفسیر نمونه ، ج6 ، ص 132.

[6] - اعراف /27.

[7] - اعراف / 22.

[8] - تورات ، سفر پیدایش ، باب 3 ، آیات 6-8.

[9] -طبقات ، محمد بن سعد ، ج1 ، -سیرة النبی ، ج1 ، ص 18.

[10] - دوره ی پالئولتیک یا عصر پارینه سنگی با دوره ی پله ئیستوسن « عهد چهارم زمین شناسی » تطبیق می کند که انسان ها هنوز غارنشین بودند.

[11] -ایران از آغاز تا اسلام ، کیرشمن ، ص14


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر