تبلیغات
علمداران عشق - حجاب فاطمی شامل : (1- چادر)
سه شنبه 22 اسفند 1391

حجاب فاطمی شامل : (1- چادر)

   نوشته شده توسط: قاسم یزدی    نوع مطلب :حجاب و پوشش در اسلام ،

در کتاب "حجاب دراسلام "روایتی را از پیامبر نقل می کند :

« عن النبی للزوج ما تحت الرع و لإبن و لأخ ما فوق الدرع و لغیر ذی محرم اربعة أثواب : درع و خمار و جلباب وإزار.

از رسول اکرم (ص) نقل شده است ... اما زنان در برابر نامحرمان و بیگانگان با چهار جامه خودشان را در پشت پرده حجاب قرار دهند 1- پیراهن 2- مقنعه 3- شلوار 4- چادر[1]

در این فصل قصد داریم طبق آیات و روایات مختلف در مورد حجاب و همچنین استفاده از روایت پیامبر (ص) بهترین نوع پوشش و حجاب را برای زنان عصر خود معرفی می کنیم تا اینکه با پوشیدن آن کاملاً حجاب قرآنی و نبوی و علوی را رعایت کرده باشند و قلب نازنین امام زمان (عج) را با این نوع حجاب راضی و خشنود کنند.

1)    چادر

چادر بارزترین نماد حجاب اسلامی در عصر حاضر است که ریشه در قرآن وسیره زنان اهل بیت به ویژه حضرت فاطمه (س) دارد . پیامبر اکرم (ص) چادر را به عنوان یکی از اقلام نوزده گانه ضروری جهیزیه برای دخترش قرار زهرا (س) داد.

چادر مشکی بهترین و سالم ترین پوشش زن مسلمان است که حجم بدن زن را با وقاری خاص و یکنواخت می پوشاند و یک حالت خضوع و خشوع را در برابر امانت الهی که شرف ومنزلت یک زن مسلمان است قرار می دهد از همین رو چادر ، حجاب برتر و کاملترین نوع پوشش زن مسلمان است زیرا قرآن کریم می فرماید:

«یا ایها النبی قل لأزواجک و بناتک و نساء المؤمنین یُدنین علیهنَّ من جَلابیبِهِنَّ[2].....ای ! به زنان و دخترانت و به زنان مؤمن بگو خود را با چادر بپوشانند...»   

 ما در ادله حجاب فاطمی به طور مفصل بیان کردیم که اکثر مفسرین و لغوین ، جلباب را به معنای چادر و عباء تفسیر و معنا کرده اند و توصیه مفسرین و فقهاء بیانگر آثار و امتیاز فراوان این پوشش فاطمی است.

آثار و امتیازات چادر

الف) چادر بیش از هر لباسی حجم و ژست بدن را پوشش می دهد و تواضع و بزرگواری زن را در برابر احکام اسلامی و ارزش های والای آن آشکار می سازد .

ب) چادر ، کمال پوشش است و انتخاب آگاهانه آن جزء ، در پرتو رشد و کمال زن میسر نیست و زن را در برابر نوسانات جوی (باد و باران) و حرکات و فراز و نشیب هائی که پیش آمد می کند حجاب او آسیب نمی بیند.

ج) چادر سمبل حجاب اسلامی است که بارزترین نمود عینی پوشش دینی را به خود اختصاص داده است.

د) چادر با پوشش یکنواخت و یکپارچه بدن ، جلب توجه نامحرم را به کمترین حدّ خود می رساند بر خلاف پوشش های دیگر .

ه) چادر پوشش دینی و ملی زنان ایران است که دیانت ، ملیّت و استقلال فرهنگی ملت مسلمان ایران را در دنیا تجلی می بخشد.

و) چادر بیش از هر پوششی زن را به گرفتن در برابر دیدگان نامحرم توانا می سازد و چهره و زینت خدادادی خود را از انسان های هوسران و آلوده مخفی نگه می دارد.

ز) چادر دارای بیشترین بار فرهنگی حیاء و عفت است که بیش از هر پوششی ، دست رد بر سینه نامحرم می زند.

چ) چادر حجاب مورد اشاره قرآن است که بیش از هر پوششی مورد تأئید علمای دین و آماج سخنان زهرآگین و دشمنان اسلام و استعمارگران و جاهلیت جدید است .

ط) چادر زیبائی های جسمانی زن را تحت الشعاع زیبائی های معنوی او قرار می دهد و به نشاط دینی می بخشد .

ن) چادر امنیت و آرامش زن را افزایش می دهد زیرا قرآن ( در آیه 59 سوره احزاب ) علت و فلسفه پوشش جلباب را سالم ماندن و ایمن ماندن زنان از جوانان هوسران می داند" ذلک ادنی أن یُعرِفنَ فلایُؤذین و کان الله غفوراً رحیماً. تا با این پوشش بهتر شناخته شوند تا از تعرض آزار نبینند".

نوع و جنس چادر

چادر با اینکه زیباترین و امن ترین پوشش اسلامی است و امتیازات و فواید چادر و کمال و برتری آن در صورتی است که از سه اصل سادگی ، ضخامت و رنگ مشکی برخوردار باشد.بنابراین چادر های گُلی ویا توری و نازک و پر زرق و برق که بیشتر جنبه تشریفاتی دارد جزء حجاب فاطمی در قرآن شمرده نمی شود زیرا کسانی که از این مُد چادرها استفاده می کنند به خاطر پوشش و حجاب اسلامی نیست بلکه غریزه خودآرایی و زیبائی های ظاهری و باطنی خود را جلوه دادن و تحریک نامحرمان به خاطر عقده های درونی همراه با بوئی از مظاهر اسلامی است و بیشتر در مجالس عزا و هنگام ورود به حرم ائمه معصومین و امامزاده ها استفاده می کنند که هر دو جنبه را مراعات کرده باشند.

طریقه پوشیدن

از ویژگی های مهم چادر این است که زنان آن را به طور صحیح بپوشند تا حجم پاهای آنها و یا برجستگی های بدن آنها نمایان شود آثار نامطلوبی را برای جامعه دارد  و طرز درست پوشیدن چادر نیست . رسول خدا (ص) فرمودند:

 « لا ینبغی للمرأة أن تَجَمَّرَ ثوبها إذا خرجت من بیتها . برای زن سزاوار نیست که هنگام بیرون رفتن از خانه لباسش را جمع و فشرده کند[3]

 از ویژگی های مهم چادر این است که زن با آن رو بگیرد و خود را از دیدگان نامحرم حفظ کند امّا آنچه آلودگی برخی زنان را آشکار می کند بیرون گذاردن موهای جلوی سر ، از چادر مشکی است که چنین عملی نه تنها تحریک کننده است که بیش از هر چیز، تضعیف کننده این پوشش قرآنی است

نکته قابل توجه دیگر در مورد طریقه صحیح پوشیدن چادر این است که چادر در صورتی برترین پوشش اسلامی است که مکمل پوشش های دیگر شود یعنی زن علاوه بر چادر از حجاب متوسط که مقنعه و مانتو و شلوار است برخوار باشد در غیر این صورت حجاب برتر نیست زنانی که چادر به سر می کنند امّا بدون مقنعه یا روسری کامل و مانتو و شلوار نزد نامحرم حاضر می شوند نمی توانند به وظیفه دینی و اخلاقی خود عمل کنند زیرا در موقع کنار رفتن چادر اصلاً پوشش مناسبی ندارند و بدتر آنکه زنان در زیر چادر ، بلوز آستین کوتاه ، لباس زیر وبلوز و شلوار و بدون روسری برای خرید و غیره از خانه خارج می شوند قطعاً در هنگام خرید و غیره ، مرتکب معصیت بزرگ خواهند شد و یا اینکه در هنگام درست کردن چادر ، بالای چادر را گرفته و پائین چادر را رها می کنند که این باعث می شود که حجم قسمت پائین بدن نمایان شود که زنان اسلامی خیلی باید مواظب حجاب در بیرون خانه و سرکار باشند که روز قیامت شرمنده حضرت زهرا(س) و شهدا نباشند.

نظر مراجع بزرگوار تقلید  

سئوال : امروز یک حرکت خزنده ای علیه چادر که یک حجاب ملی و سنتی است آغاز گردیده است خواهشمندیم نظر مبارک را در این مورد مرقوم فرمائید[4]

حضرت آیت الله العظمی فاضل لنکرانی

« سزاوار است خانم ها از چادر استفاده کنند چون چادر در کشور اسلامی ایران از مظاهر و شعایر اسلام می باشد و با حفظ این شعار سعی کنند بانوان محترم حرکت مورد سئوال را خنثی کنند.»

حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی

« چادر بهترین پوشش برای خانم هاست چون تمامی بدن را می پوشاند خانم های مسلمان باید آداب و سنن اسلامی را در لباس پوشیدن مراعات کنند و از تجددگرایی مضر پرهیز کنند.»

حضرت آیت الله العظمی بهجت

« چادر حجاب پسندیده است.»

حضرت آیت الله العظمی سیستانی

« چادر حجاب بهتر است و سزاوار نیست زن های مؤمن بدون چادر خارج شوند.»

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

« حجاب یکی از قوانین مسلم اسلام است و اساس آن پوشاندن بدن و موها غیر از صورت و دست ها تا مچ است ولی بی شک چادر ، حجاب برتر است.»

حضرت آیت الله العظمی تبریزی(رحمةالله علیه)

« پوشیدن بدن بر زن واجب است و بهترین نوع پوشش واجب ، همان چادر مشکی است که زن های مؤمنه ، خود را با آن می پوشاند.»

سئول: آیا در مقابل نامحرم پوشیدن بعضی از چادرها که با تابش نور از پشت ، مقداری از سایه بدن پیداست جایز است یا نه[5]

 حضرت آیت الله العظمی امام خمینی

« در صورتی که پوست بدن پیدا نباشد و بر آن مفسده ای مترتب نباشد اشکال ندارد.»

حضرت آیت الله العظمی گلپایگانی

         « به طور کلی زن باید طوری خود را مستور کند که جلب توجه اجنبی نکند.»   

 

حضرت آیت الله العظمی مکارم

          « بنابر احتیاط واجب ، پوشیدن اینگونه چادرها جایز نیست

توجه و مراقبت

خانم هایی که از چادر به عنوان حجاب استفاده می کنند در موارد زیر باید بیش از هر موقع ، مراقب حجاب خویش باشند در هنگام خرید و فروش با نامحرم ، مرتب کردن چادر در مقابل نامحرم ، گرفتن یا دادن چیزی به نامحرم ، کار کردن در مقابل نامحرم ، در منزل یا خارج از منزل ، شستن لباس ، ظرف و یا هر چیز دیگر در مقابل نامحرم ، انداختن یا بر چیدن سفره و غیره در تمام موارد فوق و موارد مشابه پیشنهاد می شود خانم ها از پوشش کافی در زیر چادر برخوردار باشند و استفاده کردن از روسری یا مقنعه و همچنین آستین در صورتی که لباس آستین در صورتی که لباس آستین کوتاه پوشیده اند در زیر چادر می تواند خانمها را در حفظ کامل حجاب خود کمک نماید و موجب رضای خداوند متعال گردد.؟!

عنایت امام زمان (ع)

پدر حضرت آیت الله العظمی سیستانی ، برای تشرف به محضر مبارک امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف ختم زیارت عاشورا در چهل جمعه و چهل مسجد آغاز می کند در یکی از روزهای آخر که مشغول زیارت بود ناگهان شعاع نوری از خانه ای نزدیک مسجد ، نظر او را جلب می کند به دنبال نور می رود ، خانه ای کوچک و محقری را می یابد و با اجازه وارد خانه می شود ، در یکی از اطاق ها ، حضرت را مشاهده می کند که در کنار جنازه ای که پارچه سفیدی بر روی او کشیده بود می بیند ، اشک ریزان سلام می کند حضرت بعد از جواب سلام می فرمایند : " چرا اینگونه دنبال من می گردید و چنین رنج هایی را بر خود وارد می سازید  مثل این باشید ( اشاره به جنازه می فرماید) تا من دنبال شما بیایم و فرمودند: این بانو در دوران بی حجابی ( اشاره به زمان کشف حجاب در زمان رضاخان ) هفت سال از خانه بیرون نیامد تا مبادا مرد نامحرمی او را ببیند ( منظور این است که آن زن در آن زمان بدون چادر از خانه خارج نشود و زنان را بدون چادر نبیند.[6])[1] - حجاب در اسلام ، ترجمه احمد محسنی گرگانی

[2] - احزاب / 59.

[3] فروع کافی ، ج5 ، ص519.

[4] - مسائل جدید از دیدگاه علما و مرجع تقلید ، ج1.

[5] - احکام و روابط زن و مرد و مسائل آنان ، ص106.

[6] - گوهر صدف ، ص48.


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر