تبلیغات
علمداران عشق - زندگی نامه امام صادق(ع)
شنبه 15 شهریور 1393

زندگی نامه امام صادق(ع)

   نوشته شده توسط: قاسم یزدی    نوع مطلب :زندگی نامه معصومین ،

امام صادق(ع)

ششمین امام شیعیان جعفربن محمد صادق(ع)  است بنابر نقلی در سال 80 و بنابرنقل دیگر 83 حضرت دیده به دینا گشودند . مادر آن حضرت ، فروه دختر قاسم بن محمد بن ابی بكر است شهادت امام (ع) به اتفاق مورخان در ماه شوال سال 148 در دوران خلافت منصور عباسی بوده ودر برخی كتاب ها روز آن 25شوال بوده است .

تكیه اصلی شیعه ، از نظر فكری و عقیدتی ، بر امام صادق(ع)  بوده و بخش بزرگی از احادیث و علوم اهل بیت توسط این امام گسترش یافته است امام صادق حد فاصل فرقه هایی قرار گرفته بود كه در شیعه به وجود آمد و وظیفه ی مهم حفظ و صیانت شیعه از انحرافات را در راس برنامه ی خود قرار داد .روایات زیادی در باب امامت امامصادق در كتب تاریخ شیعه از جمله "كافی "، "كشف الغمه فی معرفه الائمه" ،" اثبات الوصیه"، و" ارشاد مفید" و "اثباه الهداه" وارد شده است .

در زمان امام صادق(ع)  امویان به دست عباسیان سقوط كردند آن حضرت با استفاده از این فرصت ، طولانی ترین مدت را –نسبت به سایر امامان- در ارشاد مردم سپری كرد و در سال 148 به شهادت رسیدند و شیعیان را در غم سنگین و همشیگی ناشی از فقدان خود باقی گذاشت و این امر به دستور منصور دوانیقی صورت گرفت اگرچه برای فریب كاری اظهار تاسف كرد از این حادثه جانسوز و به همین خاطر برخی را به اشتباه انداخت كه این اقدام از طرف منصور صورت نگرفته است .

شخصیت اخلاقی و فقهی امام صادق

درباره ی شخصیت علمی امام صادق(ع)  شواهدی فراوانی وجود دارد به نظر شیعه نصب ایشان به مقام امامت از جانب خداوند متعال بوده و این بدان معناست كه آن حضرت دارای شرایط لازم برای احراز این منصب بوده است حضرت در میان اهل سنت از نظر روایت حدیث و فقاهت و افتاء از موقعیتی خاص برخوردار هستند به طوری كه او را از شیوخ مسلم ابوحنیفه و مالك بن انس و شمار فراوانی از محدثان بزرگ زمان خود به شمار آورده اند. در اینجا جملاتی كه مالك در مورد آن حضرت بیان می كند را نقل می كنیم: مدتی خدمت جعفر بن محمد مشرف می شدم آن حضرت اهل مزاح بود و همواره تبسم ملایمی بر لبهایش نقش می بست هنگامی كه در محضر او نامی از رسول خدا برده می شد رنگش به سبزی و سپس به زردی می گرایید در مدتی كه به خانه ی آن حضرت رفت و آمد داشتم او را خارج از این سه حال ندیدم یا نماز می خواند یا روزه بود و یا به قرائت قرآن مشغول بود و هرگز بدون وضو از حضرت رسول (ص) نقل حدیث نمی فرمود: و سخنی به گزاف نمی گفت .

در باره ی شخصیت امام صادق (ع) عبارات زیادی از علما و اندیشمندان نقل شده كه استاد حیدر قسمت اعظمی از آن را در كتاب ارزشمند" الامام الصادق و المذاهب الاربعه" جمع آوری كرده است.

حسن بن علی الوشا می گفت : در مسجد كوفه نهصد نفر را دیده كه حدثنی جعفر بن محمد می گفتند برخی منابع شمار كسانی را كه از آن حضرت تلمذ كرده و حدیث شنیده اند حدود چهارهزار نفر یاد كرده اند. مالك بن انس می گوید: از امام صادق(ع)  روایت نقل نكرد تا آن كه بنی عباس به حكومت رسیدند.

شیعیان امام صادق

گستردگی اصحاب امام صادق(ع)  و وست جریان تشیع به طور طبیعی ناهماهنگی ها و اختلافاتی به همراه داشت و نمی توانستند تمام اندیشه و تفكرات خود را از همچون زراره و محمد بن مسلم از سرچشمه اصلی بدست آورند. بعضی از آن در حلقه درس محدثان اهل سنت حاضر می شدند و این تاثیراتی بر روی افكار آنان می گذاشت و همچنین پاره ای از شیعیان به حكومت نوپای عباسیان كه پیش از آن در محافل شیعیان حضور جدی داشتند تمایل نشان می داند و این خود عوامل اختلاف میان شیعیان شد.

امام صادق(ع)  در مورد بعض اصحابشان می فرمودند : فقط افرادی همچون زراره و ابوبصیر لیث مردای و محمد بن مسلم و برید بن معاویه عجلی ، ولایت ما و احادیث پدرم را زنده كردند و اگر این ها نبودند كسی از ما و احادث ما اطلاع پیدا نمی كرد اینها حافظان دین و اشخاص محل اعتماد پدرم بر حلال و حرام خدا هستند .                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   

امام صادق و غلو

امام صادق(ع)  همانند پدر بزرگوارش به شدت در برابر انحراف غلو ایستادگی كردند باید گفت در طی سال های تلاش ، از زمان امام علی (ع) تا امام باقر(ع) محبوبیتی برای اهل بیت پدید آورد نفوذ تشیع در عراق و برخی از نقاط دیگر افزایش یافت و غالیان كوشیدند  تا با رخنه به درون شیعه آن را از درون متلاشی كرده و چهره خارجی آن را خراب كنند.

جریان غالی از جهاتی برای تشیع خطرناك بود زیرا نه تنها از درون سبب ایجاد آشفتگی در عقاید شده وآن را منزوی می كرد بلكه شیعه را در نظر دیگران انسان های بی قید و بند نسبت به فروعات دینی نشان داده و بدبینی همگانی را نسبت به شیعیان به وجود آورد .

قیام علمی امام (ع) برای تهذیب شیعه و حركت در جهت نفی غلو و دور كردن شیعیان از جریان غلو از مهمترین اقدامات امام صادق(ع)  برای حفظ فرهنگ اصیل اسلامی است كه امامان مبلغ آن بودند كه به مواردی از آن اشاره می كنیم:

الف )  دور كردن شیعیان اصیل از غالیان منحرف مثلا:حضرت در مورد اصحاب ابوالخطاب و دیگر غالیان به مفضل فرمودند:" ای مفضل با غلات نشست و برخاست نكنید با آنان هم غذا نباشید و همراهشان چیزی ننوشید و با آنان مصافحه نكنید" و یا حضرت فرمودند: " ابوالخطاب و اصحابش ملعونند با معتقدین به مرام اوهمنشین نشوید من و پدرانم از او بیزاریم "و یا حضرت فرمودند: "از همنشینی با اهل بدعت پرهیز كن زیرا باعث رشد و نمو كفر و گمراهی آشكار در قلب می شود."

ب) طرد غلات از جامعه شیعه و انكار عقاید آنان و میزان قرار دادن كتاب خدا برای سنجش نقل ها .

سدیر صیرفی نزد امام آمد و گفت جانم فدای تو ! شیعیان درباره ی شما اختلاف كرده اند برخی اظهار می كنند كه در كوش شما سخن گفته می شود بعضی می گویند به شما وحی می شود بعضی می گویند به قلب شما الهام می شود بعضی می گویند در خواب می بینید بعضی می گویند به كتب آبائ رجوع می كنید حضرت فرمودند آنچه را كه گفته شده ، رها كن ما حجت خداوند و امین او بر خلق او هستیم حرام و حلال ما از كتاب خداوند است .

عیسی الحجرانی به امام می گوید: دسته ای از غالیان تو را عبادت می كنند و تو را الهی جز الله می دانند و دسته ای دیگر تو را در حد نبوت بالا می برند.

اعتقاد بعضی از غالیان به مهدویت امام باقر (ع) كه مورد انكار امام قرار گرفت حضرت فرمودند" كسی كه بگوید ما نبی هستیم لعنت خدا بر او باد كسی كه در این امر تردید كند بر او هم لعنت باد."

برخی از غالیان لفظ"اله" را با امام یكی گرفته و در تاویل این آیه " هو الذی فی السماء اله و فی الارض اله " اظهار می كردند كه مقصود از" اله " زمین همان امام است این سخن باعث شد امام صادق(ع)  آن ها را بدتر از مجوس و یهود و نصارا و مشركین بخواند.

ج) یكی دیگر از اقدامات تاویل گرایانه غالیان ، نمادین كردن مفاهیم دینی بودبه طوری كه آن مفاهیم از معانی اصلی خویش جدا شده و در معنای دیگر استفاده می كردند.

فقه شیعه مبتنی بر روایات اهل بیت

عصر امام صادق(ع)  ، عصر گسترش علوم اهل بیت در زمینه های مختلف بود این مسئله درباره امام صادق(ع)  بیشتر صدق می كند و این به دلیل مصادف شدن بخشی از دوران امامت آن حضرت با فضای بازسیاسی بود كه در نتیجه خلا سیاسی ناشی از انقراض حاكمیت نیرومند امویان از یك طرف و روی كار آمدن بنی عباس از طرف دیگر به وجود آمد به همین خاطر امام توجه تام  و تمام  شیعیان را به اهل بیت جلب كرده و آنان را از تمسك احادیث دیگران باز داشت امام خطاب به نویس بن ضبیان می فرماید : ای یونس علم راستین پیش ما اهل بیت است. زیرا ما راه های حكمت و میزان تشخیص خطا از صواب را ارث برده ایم .

با توجه به این كه فقهای اهل سنت علاوه بر قرآن و سیره صحابه و تابعین به قیاس روی آوردند و آن را جزء منابع فقهی خود به شمار آوردند و علت توجیه تمسك به قیاس را ، كمبود نصوص می دانستند امام صادق در برابر چنین مكتب فقهی موضع گیری كرده و مخالفت كردند و می فرمودند : شومشان می آید كه مردم نسبت جهل و نادانی به آن ها بدهند و خوش ندارند كه به سوالات جواب ندهند در نتیجه مردم را از معدن آن (اهل بیت) اخذ كنند و برای همین رای و قیاس را در دین خدا وارد كرده و آثار رسول خدا را كنار گذاشتند و به این ترتیب به بدعت رو آوردند.

ابوحنیفه از جمله كسانی بود كه در تمسك به رای و قیاس گوی سبقت را از دیگران ربوده بود و اساسا مكتب فقهی او در عراق مشهور به مكتب رای بود. ابوحنیفه تنها هفده حدیث را قبول داشت و مالك 300 حدیث را پذیرفته بود ابوبكر بن داوود نقل می كند روایاتی كه ابوحنیفه آن را نقل كرده حدود 150 روایت تجاوز نمی كند.

علل گرایش ابوحنیفه به رای و قیاس و ترك عمل به نصوص ، نادرست دانستن روایات موجود بود.چنین منبعی ابوحنیفه را حتی از نصوص نیز بی نیاز می كرد.

با توجه به این كه شیعیان در عراق زیاد بودند و عراق مركز مذهب شیوع مذهب رای به شمار می آمد لذا امام صادق(ع)  با تمام توان همت خود در جهت انكار مبانی رای و نظر و قیاس و استحسان به كار بست .

امام صادق (ع) ملاك درستی و نادرستی حدیث را مطابت حدیث با قرآن می دانست و ملاك و قبولی روایات را مطابقت با قرآن می دانست بنابراین حضرت می فرمودند : روایات را بر قرآن عرضه كنید اگر خلاف قرآن بود آن را نپذیرید زیرا از ما نیست.

علت رجوع امثال ابوحنیفه به قیاس و استحسان به خاطر این است كه اهل سنت خود یك قرن از كتابت حدیث محروم بودند و بعد از برداشتن ممنوعیت ، احادیث جعلی و اسرائیلیات نوشته شد در حالی كه شیعه در همان ابتدا بعد از شهادت پیامبر (ص) كتابت احادیث را در دستور كار خود قرار دادند خاصه امیرالمومنین كه احادیث پیامبر را كتابت كردند و به صورت مصحفی به اهل بیت به ارث گذاشته شد و بنابراین احادیث امام صادق(ع)  به سند صحیح از پدرانشان تا امیرالمومنین و پیامبر نقل می كردند به همین جهت مورد قبول اهل سنت قرار می گرفت.

 

 فشار های سیاسی بر شیعیان

تنها در دهه ی سوم قرن دوم در دوران امام صادق(ع)  آزادی نسبی وجود داشت اما بعد از آن شدیدترین فشارها علیه شیعیان اعمال می شد به طوری كه جرات هر گونه ابراز وجودی از آن ها سلب شده بود در آن دوره به گونه ای بود كه كسی جرات نمی كررد روایتی را از اهل بیت نقل كند حضرت به معلی بن خنیس فرمود : "ای معلا اسرار ما را پنهان بدار و آن را به همه كس نگو خداوند كسی را كه اسرار ما را پنهان داشته و آن را بر ملا نسازد در دنیا عزیز می دارد."

منصور اینقدر بر شیعیان فشار وارد كرد كه حتی شیعیان بدون اعتنا به یكدیگر از كنار هم عبور می كردند منصور در مدینه جاسوسانی داشت و آن ها كسانی را كه با شیعیان امام صادق(ع)  رفت و آمد داشتند گردن می زدند. در این دوره اتهام رفضه (شیعه) درباره هر كس كافی بود كه امنیت جانی و مالی او از بین رفته و گرفتار شكنجه شود.

امام صادق و رخدادهای مهم سیاسی

الف: قیام زید

در دوران حیات امام صادق(ع)  حوادث سیاسی رخ داد كه از جمله ی آن ها جنبش علویان (قیام زیدبن علی ) در سال 122 و قیام محمد بن عبدالله حسن و برادرش ابراهیم در سالهای 145و 146و جنبش عباسیان بود .                                              

حركتی كه زید بن علی بن الحسین آغاز كرد تاكیدی بر اهمیت علویان میان مردم عراق بود . ایشان پس از پشت سر گذاشتن یك سلسله اختلافات و مشاجرات لفظی با هشام بن عبدالملك ، تصمیم به اعتراض علیه قدرت حاكم گرفت و در صفر سال 122 در كوفه دست به یك حركت انقلابی زده و پس از دو روز درگیری نظامی به شهادت رسید.

 اما آنچه اهمیت دارد مساله برخورد امام صادق(ع)  با خروج زید و با فرقه ای به نام زیدیه كه پس از شهادت زید موجودیت یافت به آن اشاره كنیم . در برخی از روایات شیعه آمده زید از معتقدان به امامت شیعه از جمله امام باقر(ع)  و صادق(ع)  بوده چنانكه نقل شده جعفر ، امام ما در حلال و حرام است و در روایتی امام صادق(ع)  فرمودند: خدا او را رحمت كند مرد مومن و عارف و عالم و راست گویی بود كه اگر پیروز می شد وفا می كرد و اگر زمام امور را به دست می گرفت میدانست آن را به دست چه كسی بسپارد.

 اما روایات دیگری هم وجود دارد كه با این روایات تعارض دارد ممكن است زید امامت علمی امام صادق(ع)  را قبول داشته اما امامت سیاسی آن حضرت را نپذیرفته و در باره قیام خود بدون اذن آن حضرت دست به این اقدام زده باشد. بنابراین نمی توان رضایت امام را از اصل قیام بدست آورد با این همه مسلم است كه حضرت به قیام زید به عنوان قیامی بر ضد ستمگران می نگریستند چنانكه شخصیت اخلاقی زید را نیز تایید كردند و حاضر نبودند كسی به ایشان جسارت كند

بعد از شهادت زید و با روی كار آمدن بنی عباس ، بنی الحسن از بنی الحسین جدا شدند و به بهانه زید و فرزندش یحیی ، روی كار آوردن یكی از بنی الحسن به نام محمد بن عبدالله بن الحسن بن حسن بم علی را وجهه همت خود قرار دادند و گروهی از شیعیان را دور خود جمع كردند و بین جعفری ها و زیدی ها اختلافات شدید و مبارزات داغی به وجود آمد و اما صادق را آماج ایراد اتهاماتی قرار دادند كه حضرت معتقد به جهاد در راه خدا نیست امام این اتهام را رد كرد و فرمودند : "ولی من نمی خواهم علم خود را در كنار جهل آنان بگذارم."

ب: امام صادق و دعوت ابوسلمه

سیاست نخست امام صادق(ع)  یك سیاست فرهنگی و در جهت پرورش اصحابی بود كه از نظر فقهی و روایی از بنیان گذاران تشیع جعفری به شمار آمده اند تلاش های سیاسی امام در برابر قدرت حاكمه در آن وضعیت ، در محدوده ی نارضایی از حكومت موجود ، عدم مشروعیت آن و ادعای امامت و رهبری اسلام در خانواده ی رسول خدا بود از نظر امام تعرض نظامی علیه حاكمیت بدون فراهم كردن مقدمات لازم جز شكست و نابودی نتیجه دیگری ندارد چنان كه در قیام زید و فرزندش به وجود آمد.

بنی عباس در جریان حركتی زید و یحیی بیشترین بهره را برده و در عمل خود را به عنوان مصداق "شعار الرضا من آل محمد"  تبلیغ كردند اما امام صادق(ع)  فقه جعفری را بنیانگذاری كردكه موجب نیرومندی تشیع گشت. اما زیدیه و خوارج كه منحصرا در خط سیاست كار می كردند طولی نكشید كه افول كردند.در نتیجه بنی عباس پیروز میدان جنگ سیاسی شدند.

 كار اصلی دعوت بنی عباس به دست دو نفر، ابوسلمه به عنوان وزیر آل محمد و ابو مسلم بود. قرار بود بعد از پیروزی شخصی از خاندان رسول خدا كه طبعا جز علیان كسی نمی توانست باشد باید به خلافت برسد ولی ضعف سیاسی علویان و تلاش بی وقفه ی بنی عباس مسایل پشت پرده را به نفع دسته دوم تغییر داد اگر چه تا آخرین لحظه كلید كار در دست ابوسلمه بود و در كوفه سفاح و منصور را تحت نظر داشت.

 اما بعد از از بین رفتن امویان به اتهام دعوت برای علویان كشته شد هرچند ابوسلمه در نامه هایی برای امام صادق (ع) و دو نفر دیگر از علویان ابراز تمایل كرد تا در صورت قبول آن ها برای ایشان بیعت بگیرد اما امام صادق(ع)  آگاه بود كه چنین دعوتی پایه ای ندارد و آن لحظه وضعیت را برای رهبری یك امام شیعه مناسب نمی دید.از نظر امام صادق ابوسلمه شیعه شخص دیگری است آن را قبول نكرد  آن قیام را قبول نداشت.

ج) برخورد با منصور عباسی

بخش اخیر زندگی امام صادق(ع)  مصادف با دوران حكومت منصور بود امام در آن زمان به عنوان شخصیت معنوی منحصر به فرد مطرح بود و از شهرت علمی برخوردار بوده و طبیعی بود كه منصور كینه ی شدیدی نسبت به علویان خاصه امام صادق(ع)  داشت به همین جهت حضرت را زیر نظر داشت زیرا حضرت همانند پدرانش اعتقاد خود را دایر بر این كه امامت حق منحصر به فرد او بوده و دیگران آن را غصب كرده اند پنهان نمی داشتند.

 امام صادق فرمودند: اسلام روی پنج اصل استوار است نماز ، زكات ، حج، روزه و ولایت . زراره می گوید پرسیدم كدام یك از اینها از اهمیت بیشتری برخوردار است فرمود ولایت زیرا ولایت كلید اصول دیگر است و والی است كه مردم را به این مطالب هدایت می كند.

امام صادق(ع)  مكرر به اصحاب خود را به كتمان و حفظ اسرار اهل بیت دستور می داد و معمولا مگر در مواردی از رفتن به دربار منصور سرباز می زد و به همین جهت مورد اعتراض منصور قرار گرفت چنانكه روزی به آن حضرت گفت چرا مانند دیگران به دیدار او نمی رود.  امام در جواب فرمود: "ما كاری نكرده ایم كه به جهت آن از تو بترسیم و از امر آخرت پیش تو چیزی نیست كه به تو امیدوار باشیم و این مقام تو در واقع نعمتی نیست كه آن را به تو تبریك بگوییم و تو آن را مصیبتی برای خود نمی دانی كه تو را دلداری بدهیم پس پیش تو چكار داریم " .

 حضرت عالمانی را كه به دربار شاهان رفت و آمد داشتند از این كار بیم داده و می فرماید: " فقها امنای پیامبرانند اگر فقهی را ببیند كه پیش سلاطین رفت و آمد دارد او را متهم كنید" . حضرت در اصل هویت جامعه شیعه را حفظ كرد و در برابر حاكمیت ، امامت خود را بر این جامعه استقرار بخشید و این خود عین سیاست و مبارزه بر ضد حكومت است .

د: برخورد امام با نفس زكیه

اختلاف میان فرزندان امام حسن(ع)  و امام حسین(ع)  از آنجا پدید آمد كه عبدالله بن حسن بن حسن ، فرزندش محمد را به عنوان قائم آل محمد معرفی كرد پس از آن بود كه این اختلاف شدت گرفت البته عباسیان نیز در طول زمان در تشدید این اختلاف فعالیت می كردند .

بعد از قیام و  شهادت زید بنی هاشم از علویون و عباسی به جز امام صادق(ع)  و چند نفر دیگر بر بیعت محمد بن عبدالله گردن نهادند ابوالفرج اصفهانی می گوید در آن جلسه بیعت از عباسیان داود بن علی ، ابراهیم امام ، صالح بن علی ، منصور و سفاح حضورداشتند و زمانی كه در آن محفل از امام صادق(ع)  سخن به میان آمد عبدالله بن حسن پدر نفس زكیه گفت : حضور جعفر در اینجا لزومی ندارد زیرا او كار شما را خراب می كند.زمانی هم كه امام مخالفت خود را با قیام آن ها اعلام كرد عبدالله بن حسن این عمل او را حمل بر حسادت كرد بیعت مزبور به جایی نرسید و عباسیان به قدرت رسیدند بعدها نفس زكیه در سال 145 در مدینه شورید.

 اما اندكی بعد  به دست نیروهای منصور به قتل رسید.برادرش ابراهیم هم در سال 146 در بصره شورید كه او نیز به قتل رسید در جریان شورش نفس زكیه در مدینه ، امام از مدینه خارج شده بود و به منطقه" فرع "در راه مدینه و مكه رفتند و پس از پایان ماجرا حضرت به مدینه بازگشتند.قیام های بنی الحسن با شكست مواجه شد جزء درطبرستان كه نیم قرنی دوام داشت بعلاوه بسیاری از وابستگان بنی الحسن در زندانهای منصور درگذشتند.

 


levitra 10 mg kopen
پنجشنبه 19 مهر 1397 03:29 ق.ظ

Cheers, Valuable information.
levitra 20 mg bayer prezzo levitra prices buy 10 mg levitra generic levitra buy levitra buy levitra 20 mg levitra prices generic levitra levitra generic levitra 10 mg kopen
buy cialis online safely
سه شنبه 10 مهر 1397 02:42 ق.ظ

You stated this wonderfully!
sublingual cialis online cialis daily new zealand cialis italia gratis import cialis viagra vs cialis vs levitra cialis dose 30mg cialis efficacit only best offers cialis use cialis 100mg suppliers cialis price in bangalore
http://cialisonli.com/
شنبه 7 مهر 1397 09:03 ب.ظ

Fantastic forum posts. With thanks!
india cialis 100mg cost cialis 20 mg cost brand cialis nl price cialis wal mart pharmacy enter site very cheap cialis cialis canada price cialis per pill tarif cialis france cialis 5 effetti collaterali canada discount drugs cialis
canada drug pharmacy
شنبه 31 شهریور 1397 03:36 ب.ظ

Great stuff. Thanks a lot.
best canadian pharmacies online canadian pharmacies without an rx northwest pharmacy canada buy viagrow pharmacy canada plus canadian pharcharmy online canadian prescriptions online canadian pharmacy meds canadian pharmacies that are legit canada medications information
cialisyoues.com
چهارشنبه 28 شهریور 1397 05:22 ب.ظ

Superb postings. With thanks.
prezzo di cialis in bulgaria cialis cuantos mg hay ou acheter du cialis pas cher tarif cialis france sublingual cialis online pastillas cialis y alcoho cialis dosage amounts cialis cuantos mg hay can i take cialis and ecstasy cialis coupon
viagraky.com
سه شنبه 27 شهریور 1397 02:11 ب.ظ

Useful stuff. Appreciate it.
cialis qualitat generic for cialis cialis great britain cialis authentique suisse buy original cialis cialis 30 day trial coupon buy cialis sample pack cialis cost online cialis cialis prices in england
viagravonline.com
پنجشنبه 15 شهریور 1397 02:02 ق.ظ

Nicely put, Thanks a lot.
cialis manufacturer coupon click here take cialis cialis official site cialis venta a domicilio cialis 5mg prix achat cialis en suisse cialis generika in deutschland kaufen rezeptfrei cialis apotheke tadalafil 10 mg cialis 5 mg effetti collateral
canadianpharmacytousa.com
سه شنبه 13 شهریور 1397 06:12 ب.ظ

Nicely put. Thanks.
trusted pharmacy canada scam online drug store canadian drugs candida viagra canada medication list canada medication pharmacy northwest pharmacies canadian pharmacies canada medications information canadian pharmacy viagra
http://viagraky.com/
سه شنبه 13 شهریور 1397 03:05 ق.ظ

Very good information, Many thanks!
buy viagra pills online buy viagra online paypal buy sildenafil tablets where can i buy generic viagra online buy viagra europe order viagra no prescription price of viagra uk order viagra online viagra online pharmacy levitra order viagra online
Buy generic cialis
دوشنبه 12 شهریور 1397 07:31 ب.ظ

Amazing all kinds of superb advice.
cialis y deporte buy cialis cheap 10 mg cialis 5mg cialis tablets for sale buy cheap cialis in uk the best site cialis tablets cipla cialis online cialis wir preise cialis dose 30mg cialis usa cost
http://cialisvi.com/
دوشنبه 12 شهریور 1397 01:00 ق.ظ

Thank you. I like this.
click here take cialis how do cialis pills work cialis in sconto cheap cialis cialis official site cialis super kamagra cialis professional yohimbe cialis 100 mg 30 tablet tadalafil 20 mg generic cialis review uk
http://viagravipsale.com/
یکشنبه 11 شهریور 1397 12:07 ب.ظ

Thanks, I appreciate this!
cialis 5mg billiger only here cialis pills cialis pas cher paris cialis therapie cialis 10 doctissimo cialis australian price cialis 5mg billiger cialis en mexico precio cialis 10mg prix pharmaci effetti del cialis
http://viabiovit.com/purchase-viagra-no-prescription.html
سه شنبه 23 مرداد 1397 02:55 ق.ظ

Really lots of useful facts!
can you actually buy viagra online where to buy viagra safely online viagra dosage where can you buy viagra online viagra online usa tadalafil viagra where to buy cheapest place to buy viagra can you purchase viagra online buy viagra without rx
Buy cialis
یکشنبه 21 مرداد 1397 10:08 ب.ظ

Wow all kinds of useful knowledge!
acheter cialis kamagra buy cialis cheap 10 mg cialis wir preise buy cialis wow look it cialis mexico cialis from canada precios cialis peru we like it safe cheap cialis where to buy cialis in ontario generic cialis at walmart
Cialis online
دوشنبه 7 خرداد 1397 02:02 ق.ظ

Useful posts. Thanks.
viagra vs cialis cialis cost tadalafil generic cialis coupons acheter cialis kamagra buy cialis online cheapest cialis generico in farmacia cialis reviews cialis 5 mg scheda tecnica enter site very cheap cialis
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر