تبلیغات
علمداران عشق - خطبه فدكیه حضرت زهرا (س)
شنبه 2 خرداد 1394

خطبه فدكیه حضرت زهرا (س)

   نوشته شده توسط: قاسم یزدی    نوع مطلب :مناسبات مذهبی ،

 ترجمه خطبه‏ فدكیه قسمت اول

حمد و ثنای الهی:

عبد اللَّه بن الحسن مثنّى به اسناد خود از پدران گرامش- درود خداوند بر آنان باد- نقل مى‏كند:

ابو بكر عزم خود را بر گرفتن فدك از فاطمه زهرا علیها السّلام جزم كرد. چون خبر به سمع و نظر حضرت رسید، سرپوش بر سر افكند و خود را در چادرى پیچیده با گروهى از زنان به جانب مسجد به راه افتاد. حضرت خود را سخت مستور داشته بود و همچون پیامبر خدا صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم بدون هیچ كاستى قدم برمى‏داشت، تا اینكه بر ابو بكر وارد شد. ابو بكر در مسجد نشسته بود و گروهى از مهاجرین و انصار بر گردش جمع شده بودند. براى دور ماندن حضرت از نگاه نامحرمان پرده‏اى در مسجد آویخته شد و فاطمه علیها السّلام در پس آن قرار گرفتند.

در ابتدا فاطمه زهرا علیها السّلام صداى خود را به ناله‏اى دلخراش بلند كرد، مسجد لرزید و حاضران به گریه افتادند. سپس لختى سكوت كرد تا مجلس از جنب و جوش خود باز ایستاد.

فریادها و همهمه‏ها چون به سكوت گرایید، كلام خود را با سپاس و ستایش از خداوند و درود بر رسول خدا صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم آغاز نمود. بار دیگر ناله‏ها به اوج خود رسید. با برقرارى آرامش مجدد، فاطمه علیها السّلام این گونه ادامه داد: خداوند را بر آنچه ارزانى داشت، سپاسگزار و بر اندیشه نیكو كه در دل نهاد، شاكر و برنعمتهاى فراگیرش ثنا مى‏گویم. نعمت‏هایى كه از چشمه لطفش جوشید و عطاهاى فراوانى كه بخشید و احسانى كه پیاپى پراكند. نعمت‏هایى كه از شمار بیرون است و شكر و جبران (نعمتها) از توان افزون، و درك نهایتش نه در حد اندیشه ناموزون. بندگان را براى فزونى نعمتها و استمرار عطایا به شكر خویش فراخوانده براى تكمیل به ستایش آن متوجه نموده آنان را براى نعمتها دو چندان تشویق فرموده است.

توحید وصفات الهی:

گواهى مى‏دهم كه معبودى جز او نیست و یكتایى است بى‏انباز و شریك. روح این گواهى، دوستى بى‏آلایش و خلوص است، كه دلهاى مشتاقان با آن درآمیخته آثارش در افكار پرتو افكن شده است. خدایى كه دیدگان را توانایى دیدن، زبان را یاراى بیان، و گمانها را قدرت بر ادراك او نیست.همه چیز را از نیستى به هستى در آورد، و آنان را بدون وجود الگو و نمونه‏اى ایجاد نمود.

باید قدرت خود همه را بالندگى داد و با اراده‏اش به خلق موجودات دست یازید، بى‏آنكه به آفرینش آنها نیازمند باشد و از این صورتگرى طرفى ببندد. او مى‏خواست حكمتش را آشكار سازد و مردم را به فرمانبرداریش هشیار كند و بندگان را به عبودیتش رهنمون گرداند و براى دعوتش موجب سرافرازى باشد پس آنگاه پاداش را در اطاعت و كیفر را در نافرمانى نهاد تا بندگان را از خشم و عذاب خود رهانیده به سوى بهشت و كانون رحمتش سوق دهد.

نبوت:

گواهى مى‏دهم كه پدرم، محمّد، بنده و فرستاده اوست. او را برگزید و انتخاب كرد قبل از آنكه به سوى مردم براى هدایت آنان بفرستد و پیش از انتخاب كردن، نامى نیكو بر او نهاد و قبل از آنكه او را به پیامبرى برانگیزاند، از میان مردم انتخاب كرد و برگزید و این در آن هنگام بود كه بندگان در حجاب غیب مستور، در پس پرده نیستى و در پهنه بیابان عدم، سرگردان بودند. پروردگار بزرگ بر پایان هر كار دانا و بر دگرگونیها محیط و به انجام هر چیز بینا بود.

محمّد صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم را برانگیخت تا فرمانش را كامل، حكمش را نافذ و آنچه را مقدّر ساخته بود، به انجام رساند. پیامبر مشاهده نمود كه هر گروه آیینى را پذیرا گشته‏اند. دسته‏اى بر گرد آتش در طواف، گروهى در برابر بت به نماز، و همگان یاد خدایى را كه مى‏شناسند، از خاطر زدوده‏اند. پس خداوند به نور محمّد بساط ظلمت را برچید، و دلها را از تیرگى كفر رهانید، و ابرهاى تیره و تار را از مقابل دیدگان به یك سو فكند. او (پیامبر خدا) براى هدایت مردم به پاى خاست و آنها را از گمراهى و ناراستى رهایى بخشید و چشمانشان را بینا ساخت. آنان را به آیین پا بر جاى اسلام رهنمون و به راه راست دعوت نمود. سپس از روى اختیار و مهربانى، و میل و ایثار، جوار رحمت خود را به او ارزانى داشت، و او را از رنج این جهان دل آسوده و راحت نمود و فرشتگانى مقرّب بر او گماشت. چتر دولتش را در همسایگى خود افراشت و طومار مغفرت و رضوان را به نام او نگاشت. درود و بركات بى‏پایان خداوندى بر محمّد پیام‏آور رحمت، امین وحى و رسالت و برگزیده امّت باد.

قرآن و فلسفه احکام

سپس فاطمه علیها السّلام نگاهى به اهل مجلس افكند و این چنین به سخنان خود ادامه داد:

شما بندگان خدا، نگاهبانان حلال و حرام، حاملان دین و احكام، امینان خداوند بر خویش و پیام آوران او به سوى امّتها هستید. حقّى از سوى خداوند بر عهده دارید و پیمانى را كه با او بسته‏اید، پذیرفته‏اید. و آنچه كه پیامبر خدا پس از خود در میان شما باقى گذارده، كتاب گویاى خداوند و قرآن صادق مى‏باشد كه نور او فروزان و شعاع او درخشان است.

قرآن كتابى است كه دلایلش روشن، لطایف و دقایقش آشكار، ظواهرش نورانى، پیروانش پر افتخارند و جهانیان بدیشان غبطه خورند و حسد برند. كتابى كه پیرویش راهگشاى روضه رحمت الهى است و شنونده‏اش رستگار در دو سرا. در پرتوى آن، دلیلهاى روشن الهى را مى‏توان دید و نیز تفسیر احكام و واجبات او را دریافت. قرآن حرامهاى خداوندى را بازدارنده، حلالهاى او را رخصت دهنده و مستحبّات را نمایانیده است و بیانگر شریعت اسلام مى‏باشد.

خداوند ایمان را سبب زدودن زنگار شرك از دلهاتان قرار داد و نماز را موجبى براى دورى شما از خودپرستى، و زكات را دستمایه بى‏آلایشى نفس و افزایش روزى بى‏دریغ و روزه را عامل تثبیت دوستى و اخلاص و حج را وسیله تقویت دین، و عدالت را مایه پیوند قلوب، و پیروى ما را سبب نظم و پیشوایى ما را مانع جدایى و افتراق، جهاد را وسیله عزّت شما و خوارى و ذلّت كفار و منافقین، و شكیبایى و صبر را موجبى براى جلب پاداش، فرمان به حلال و نهى از حرام را براى مصلحت مردم، و نیكى به پدر و مادر را موجب‏ پیشگیرى از خشم الهى قرار داد. صله رحم را باعث افزایش جمعیت، قصاص را سبب بقاى زندگانى، وفاى به نذر را موجب آمرزش و تمام پرداختن پیمانه و وزن را مانع از كم فروشى و كاهش (نعمات) قرار داد. بر كنار بودن از مى‏خوارگى را سبب پاكى از پلیدیها و پرهیز از تهمت و نسبتهاى ناروا را مانعى در برابر لعن و نفرین الهى و منع از دزدى را موجبى براى پوییدن راه عفت ساخت و پاكى و اجتناب از خوردن مال یتیمان و خوددارى از اختصاص غنیمت به خود و تقسیم آن در میان اصحاب استحقاق را باعث در امان ماندن از ظلم، و عدالت پیشگى در اجراى احكام را موجب راحتى و آرامش و ملایمت در امور مردم قرار داد.

شرك را حرام نمود تا از سر اخلاص ره رستگارى پویند «پس چنان كه شایسته ترس از خداست از او بترسید و تن به مرگ مدهید جز آنكه در طریق اسلام باشید» از خداوند در آنچه كه شما را فرموده و یا از آنچه كه بازداشته، فرمان برید كه «از میان بندگان تنها دانایان از خداوند مى‏ترسند».

معرفی خود

سپس فرمود:

اى مردم بدانید من فاطمه‏ام، و پدرم محمّد است- كه صلوات و درود خداوند بر او و خاندانش باد- آنچه كه در آغاز گفته‏ام، در پایان هم از آن سخن خواهم راند. در گفتارم ناراست نگویم و در كردارم راه خطا نپویم «همانا پیامبرى از میان شما به سوى شما آمد كه رنج و محنت شما او را گران آمد، سخت به شما دل بسته است و براى مؤمنین مهربان و غمخوار است». اگر او را بشناسید خواهید دید كه او پدر من است و نه پدر زنان شما. و برادر پسر عموى من بوده، نه برادر مردان شما. چه پر افتخار است این نسب- درود خداوند او و خاندانش را شامل باد.

او رسالت خود را به مردم ابلاغ و آنان را از عذاب خداوندى بر حذر داشت. از روش مشركان روى گرداند و گردنهایشان را به ضرب تازیانه توحید كوفت و حلقومشان را به سختى فشرد. او مردم را با دلیل و برهان و اندرز سودمند به راه خداوند رهنمون بود. شوكت بت و بت پرستان را در هم شكست تا جمع آنها از هم گسیخت و ظلمت شب تار زدوده شد و صبح ایمان دمید و برقع و نقاب از چهره حقیقت به یك سو فكند. زبان پیشواى دین به گفتار باز شد و عربده‏جوییهاى شیاطین به خاموشى گرایید. افسر و تاج نفاق بر زمین فرو افتاد، گره‏هاى كفر و اختلاف گشوده شد و شما به همراه گروهى از سپید رویان پاك نهاد (پارسایان آبرومندى كه از شدت خویشتن‏دارى و گرسنگى روزه سپید روى و رنگ پریده بودند) گویاى كلمه اخلاص (لا اله الّا اللَّه) شدید و حال آنكه بر لب پرتگاه گودال جهنّم بودید.

بیان اوضاع گذشته ی جزیره العرب

به خاطر ضعف و ناتوانى شما، هر كس از راه مى‏رسید، مى‏توانست شما را نابود كند، همچون جرعه‏اى براى تشنه و لقمه‏اى براى خورنده و شكار هر درنده و لگدكوب هر رونده و پایمال هر رهگذرى مى‏شدید. از آب گندیده و ناگوار مى‏نوشیدید و از پوست جانور و مردار سدّ جوع مى‏كردید. پست و ناچیز بودید و «از هجوم همسایه و همجوار در هراس». در چنین حالى خداوند تبارك و تعالى محمّد صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم پیام‏آور خود را به سوى شما گسیل داشت.

او پس از آن همه رنجها كه دید و سختى‏ها كه كشید، شما را از ذلت و خوارى رهایى بخشید.

خدمت های امیرالمومنین علی علیه السلام

رزم آوران ماجراجو، سركشان درّنده‏خو، جهودان دین به دنیا فروش و ترسایان دور از حق از هر سو به او تاختند و با او به مخالفت برخاستند. «چون هر زمان آتش اخگر به هیزم و هیمه فتنه افكندند، خداوند آن را خاموش ساخت» و هر گاه شاخ شیطان نمایان مى‏گشت و یا مشركى دهان به یاوه‏گویى مى‏گشود، او برادرش على علیه السّلام را در كام آن مى‏افكند. على علیه السّلام هم در مقابل تا آن زمان كه بر مغز و سر مخالفان نمى‏كوبید و بینى آنها را به خاك مذلّت نمى‏مالید، ترك امر نمى‏نمود. او در راه خداوند كوشا، به رسول خدا نزدیك، و مهتر اولیاى نصیحتگر، تلاشگر و كوشنده بود، و شما در آن هنگام در آسایش مى‏زیستید و از امنیت برخوردار بودید. مترصّد تغییر جهت چرخ گردون علیه ما و گوش به زنگ اخبار بودید. به هنگام كارزار عقب گرد مى‏كردید و در میدان نبرد فرار را بر قرار ترجیح مى‏دادید.

بازگویی دوران رکود پس از انقلاب

چون خداوند سراى پیمبرانش را براى پیامبر خود برگزید و جایگاه برگزیدگانش را منزلگاه او ساخت، كینه‏ها و دورویى‏ها آشكار و پرده دین دریده شد. هر گمراهى مدّعى و هر گمنامى سالار و هر یاوه‏گویى در پى گرمى بازار خویش.

توبیخ انصار

 شیطان سر از كمینگاه خود به درآورد و شما را به سوى خود فراخواند، و بسیارى از شما را آماده پذیرفتن دعوتش و منتظر فریبش یافت! شما هم سبكبار در پى او دویدید و به آسانى در دام فریبش خزیدید. و او آتش انتقام را در دلهاتان برافروخت. آثار خشم در چهره شما نمایان گردید و سبب شد

زندگانى حضرت زهرا علیها السلام ( ترجمه جلد 43 بحار الأنوار) ترجمه روحانى، ص: 830

كه بر غیر شتر خود داغ نهید و در غیر آبشخور خود وارد شوید. این در حالى بود كه هنوز دو روزى از مرگ پیامبرتان نگذشته، سوز سینه ما خاموش نشده، جراحت قلب ما التیام نیافته، و هنوز پیامبر خدا در دل خاك جاى نگرفته بود.

سقوط در فتنه

 بهانه شما این بود كه از بروز فتنه‏ها جلوگیرى مى‏كنید «راهى جز راه حق مى‏پویید» و گر نه كتاب خدا در میان شماست! مطالب و موضوعاتش معلوم و احكام و دلایل آن روشن و درخشان، نشانه‏هایش نورانى و هویدا، نواهیش آشكار و اوامرش گویاست. امّا شما آن را به پشت سرافكندید. آیا از كتاب خدا روى برتافته از آن اعراض مى‏كنید؟ آیا داورى جز قرآن مى‏گیرید؟ یا به غیر آن حكم مى‏كنید؟ «ستمكاران بد جانشینى را براى قرآن برگزیده‏اند» «و هر كسى كیشى جز آیین اسلام را پذیرا گردد، از او پذیرفته نخواهد شد و در آخرت در زمره زیانكاران خواهد بود».

حتى شما آن مقدار درنگ و تأمل نكردید تا ستور و اسب سركش خلافت رام گردد و تسلیمتان شود كه به راحتى بتوانید از آن سوارى بگیرید و كینه و نفرتتان فروكش كند. هیزم در آتش فتنه افكنده آن را براى شعله‏ور شدن برهم زدید. نداى شیطان فریبكار را لبّیك گفتید و به خاموش ساختن آیین حق و دین نورانى و از میان برداشتن سنّت پیامبر برگزیده كمر بستید. چنین ماند كه زدودن كف از روى شیر را بهانه كرده آن را پنهانى تا به آخر سر كشیدید. براى گوشه‏نشین كردن خاندان و فرزندان پیامبر در كمینگاه خزیدید. ما چاره‏اى جز شكیبایى ندیدیم، و همچون خنجر به گلو فرو رفته و تیغ برّان بر دل نشسته سكوت نمودیم.


vardenafil
جمعه 20 مهر 1397 09:31 ق.ظ

You definitely made the point!
buy levitra 20 mg buy levitra online buy levitra generic levitra levitra online buy levitra generic buy generic levitra buy levitra buy levitra generic levitra 20mg
Cialis prices
سه شنبه 10 مهر 1397 07:36 ب.ظ

You mentioned that really well.
cialis en 24 hora where cheapest cialis cialis online napol cialis herbs cialis diario compra viagra vs cialis vs levitra we choice cialis uk i recommend cialis generico cialis daily prix cialis once a da
Cialis pills
یکشنبه 8 مهر 1397 01:18 ب.ظ

Good information. Appreciate it!
cialis official site the best site cialis tablets are there generic cialis tadalafil generic cialis purchasing order generic cialis online cialis pills boards cialis flussig sialis cialis canada
online pharmacies mexico
یکشنبه 1 مهر 1397 01:37 ق.ظ

You actually stated this terrifically.
canada online pharmacies prescriptions from canada without pharmacy times drugstore online shopping canadian pharmaceuticals online canadian online pharmacy order canadian prescriptions online cialis canadian pharmacy canada rx canadian discount pharmacies in canada
http://viagravipsale.com/
سه شنبه 27 شهریور 1397 10:51 ب.ظ

Amazing all kinds of useful material.
cialis daily dose generic canadian drugs generic cialis generic cialis in vietnam prices on cialis 10 mg bulk cialis no prescription cialis cheap cialis pills in singapore cialis pills in singapore cialis wir preise cialis dosage recommendations
canadian pharmacy no prescription
چهارشنبه 14 شهریور 1397 05:25 ق.ظ

Wonderful postings, Thanks a lot!
are canadian online pharmacies safe buy vistagra online safe canadian drugstore canadian pharmacy cialis buy vistagra usa canadian pharmacy trusted pharmacy canada safe canadian online pharmacies canadian pharmacy no prescription drugs for sale usa
Buy generic viagra
سه شنبه 13 شهریور 1397 09:24 ق.ظ

With thanks, Loads of advice.

how to order viagra sildenafil generic where can i order viagra online buy online viagra buy cheap viagra online without prescription buy canadian viagra online can u buy viagra over the counter online viagra without prescription how to buy generic viagra online where to buy real viagra
viabiovit.com/canadese-apotheek-viagra-100mg.html
سه شنبه 23 مرداد 1397 05:55 ق.ظ

You actually revealed it exceptionally well!
buy viagra online from canada buy viagra tablets online buy generic viagra online uk next day delivery buy sildenafil tablets viagra buy online uk buy online viagra uk find viagra online order viagra without prescription buy viagra online pharmacy generic viagra buy online
Cialis 20 mg
دوشنبه 22 مرداد 1397 09:37 ب.ظ

You actually explained that wonderfully!
buy cialis online cialis usa cost cialis tablets for sale cialis online how do cialis pills work cialis online napol free generic cialis generic cialis with dapoxetine online cialis tadalafil tablets
Cialis pills
دوشنبه 7 خرداد 1397 08:40 ق.ظ

You've made the point!
buying cialis in colombia cialis savings card cialis prezzo al pubblico cialis manufacturer coupon cialis 30 day trial coupon cialis diario compra order cialis from india click here to buy cialis prescription doctor cialis callus
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر